Energia z inspiracji. Wyjątkowe spotkanie „IPMA dla PMO” z udziałem Akson Elektro

Nasza filozofia firmy: “Z pasji do technologii” jest wyrażana również w dążeniu do doskonałości poprzez rozwój naszej kadry. W dniach 23-24 maja br., nasi przedstawiciele uczestniczyli w inspirującym spotkaniu „IPMA dla PMO”, które poświęcone jest tworzeniu najlepszych praktyk kultury projektowej. W spotkaniu wzięli udział Roma Taberska, Wiceprezes Akson Elektro, Paweł Zdanowicz, CEO, Grzegorz Kaczmarek, Dyrektor ds. Kontraktów, oraz Zuzanna Królikowska-Ziemnicka, PMO.

Czym jest „IPMA dla PMO”?

To cykl spotkań dedykowany specjalistom, którzy realizują projekty i zmagają się z wyzwaniami typowymi dla PMO. Celem tych spotkań jest stały rozwój grupy oraz wypracowanie konkretnych rozwiązań, bazując na doświadczeniach IPMA i uczestników. Dla nas to cenna okazja do rozmów na tematy istotne z punktu widzenia zarządzania firmą. Cenimy to wydarzenie za jej kameralną atmosferę, możliwość aktywnego udziału oraz merytorykę, która jest dla nas zawsze inspiracją oraz cennym punktem odniesienia w naszych dążeniach do zbudowania sprawnej organizacji.

Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 23-24 maja 2024 r., mieliśmy okazję wysłuchać ekspertów mówiących o roli sponsora w projekcie, drodze SPT do PMO 4.0, a także o efektywnym zarządzaniu benefitami podczas pracy nad projektem.

Wirtualna wizyta studyjna i warsztaty Visual Thinking

Jednym z kluczowych punktów programu i bardzo cennym doświadczeniem dla naszych ekspertów była wirtualna wizyta studyjna w firmie technologicznej Trans.eu. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak tworzy się produkty – od pomysłu, przez proces analizy, badań i wytwarzania oprogramowania, aż po wdrożenie gotowego rozwiązania dla klientów.

Spotkanie zakończyły natomiast ciekawe warsztaty Visual Thinking, które pozwoliły nam na uwolnienie kreatywności i bardziej twórcze podejście do sporządzania notatek ze spotkania czy list zadań. Tak, by kluczowe informacje i ważne punkty w naszym harmonogramie nie zginęły w gąszczu danych.

“IPMA dla PMO” okiem naszych ekspertów

Ze spotkania wyciągnęliśmy bardzo dużo cennych wiadomości dla siebie. Co szczególnie przyciągnęło uwagę i zainspirowało naszą reprezentację? Oto kilka słów podsumowania od naszych ekspertów:

Kolejne spotkanie IMPA przyniosło wiele inspiracji i refleksji. Tym razem mieliśmy okazję poznać firmę TRANS.eu, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Mimo swojej wielkości, TRANS.ue nie identyfikuje się jako korporacja. Właśnie ta świadomość jest kluczem do ich sukcesu. Udało im się znakomicie połączyć rodzinny klimat z profesjonalizmem i procedurami, które są niezbędne w dużej organizacji. To niezwykłe, jak zbudowali środowisko pełne zaangażowania, wsparcia i przejrzystości.

Chociaż Akson Elektro działa w zupełnie innej branży niż TRANS.eu, obie firmy stosują podejście projektowe zarówno w zadaniach operacyjnych, jak i rozwojowych.

To podejście pozwala na skuteczne zarządzanie zasobami i procesami, umożliwiając firmom lepsze planowanie, alokację odpowiednich zasobów i przewidywanie potencjalnych wyzwań. Dzięki metodyce projektowej, każde zadanie jest traktowane jako oddzielny projekt z wyraźnie określonymi celami, harmonogramem i budżetem, co znacząco podnosi efektywność operacyjną i zwiększa elastyczność w adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Cieszę się, że mogłam być częścią tego wydarzenia i poznać tak inspirującą firmę.

Roma Taberska, Wiceprezes Akson Elektro

 

Podczas rozmów z pracownikami TRANS.eu można było zauważyć, jak dobrze rozumieją swoją rolę i jak ich działania przyczyniają się do wzrostu całej organizacji. Jest to niezwykle inspirujące obserwować, jak pasja i zaangażowanie pracowników wpływają na rozwój całej firmy. To spotkanie pokazało mi, że nie należy obawiać się rozwoju firmy, ponieważ można ją tak zorganizować, aby atmosfera nie tylko nie ucierpiała, ale wręcz się poprawiła. Zrozumiałam również, że Akson Elektro podąża we właściwym kierunku, wzmacniając swoje fundamenty i otwierając się na nowe możliwości.

Paweł Zdanowicz, CEO Akson Elektro

 

IPMA dla PMO to niesamowite wydarzenie, niesamowici ludzie, otwarci na dzielenie się wiedzą. Miałam przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu już po raz drugi.

Gościnność firmy Trans.eu była ujmująca – profesjonalna i życzliwa atmosfera. Podczas wizyty we wrocławskiej organizacji można było dostrzec i poczuć odpowiedzialność pracowników za realizację zarówno projektów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ich zaangażowanie i profesjonalizm były widoczne w każdym aspekcie działania firmy. Projekty wewnętrzne są traktowane z równą wagą co codzienna działalność firmy. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym przedsięwzięciu, będę czerpać z tych inspirujących przykładów biznesowych.

Zuzanna Królikowska-Ziemnicka, PMO

 

Spotkanie 'IPMA dla PMO’ było dla nas wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i poznania najnowszych trendów w zarządzaniu projektami. Udział w wirtualnej wizycie studyjnej oraz warsztatach Visual Thinking dostarczył nam nie tylko praktycznej wiedzy, ale także inspiracji do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w naszych projektach. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tej inspirującej inicjatywy, która pozwala nam na ciągły rozwój i doskonalenie naszych kompetencji.

Grzegorz Kaczmarek, Dyrektor ds. Kontraktów

 

Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość udziału i wszystkim uczestnikom za cenne wnioski oraz inspirujące dyskusje. To spotkanie pokazało, jak ważna jest wymiana doświadczeń i wspólne poszukiwanie najlepszych praktyk w zarządzaniu projektami. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenie z cyklu “IPMA dla PMO”.